Montaż pomp ciepła
Firma A-Z Instal oferuje fachowy dobór i montaż pomp ciepła. Urządzenia tego rodzaju pozwalają na uzyskiwanie ciepła do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej w sposób niezwykle przyjazny środowisku i tani. Pompy ciepła nie emitują zanieczyszczeń, ani nie powodują nadmiernego hałasu. Do ich sprawnego działania potrzebna jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej, są zatem bardzo tanie w eksploatacji. Dzięki różnym dostępnym rodzajom konstrukcji każdy może dobrać odpowiedni rodzaj i model.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła odbierają energię zmagazynowaną w ziemi. Dzięki zakopaniu wymiennika ciepła na pewnej głębokości urządzenie jest w stanie odbierać ciepło z gleby i przekazywać je na potrzeby ogrzewania. Najpowszechniej stosowanymi rodzajami pomp gruntowych są urządzenia z wymiennikami poziomymi i pionowymi. Wymienniki poziome mogą być stosowane na działkach o większej powierzchni, wymagają bowiem nieco wolnego miejsca. Wymienniki pionowe są umieszczane w specjalnie wykonanych odwiertach, w związku z czym sprawdzą się również tam, gdzie powierzchnia działki jest mniejsza.
Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła odbierają energię zgromadzoną w otaczającym nas powietrzu. Są w stanie wykorzystać nawet niewielkie różnice temperatur. Ich wadą jest to, że ich sprawność znacząco maleje podczas mroźnych zim. Zaletą jest duża łatwość instalacji oraz niewielka powierzchnia, którą zajmują. Powietrzne pompy ciepła znakomicie sprawdzają się w instalacjach z dodatkowym źródłem pozyskiwania energii, np. piecem gazowym.
Dobór pomp ciepła
Właściwy dobór pomp ciepła polega na precyzyjnym dostosowaniu mocy do zapotrzebowania energetycznego budynku. W przypadku, gdy powierzchnia wymiennika ciepła będzie zbyt duża poszczególne elementy instalacji, jak np. pompa obiegowa mogą być zbytnio obciążone. Za mała powierzchnia wymiennika nie pozwoli zaś na wytworzenie wystarczającej ilości energii. Przy decyzji o wyborze pompy ciepła określonego typu ważna jest analiza warunków klimatycznych panujących na danym obszarze – w razie instalacji pompy powietrznej, albo dokładne sprawdzenie warunków geologicznych, w tym m.in. rodzaju gleby lub poziomu wód gruntowych – w sytuacji, gdy rozważany jest zakup pompy gruntowej.